Wystawa Henryka Opałki
HENRYK OPAŁKA - LITOGRAFIAWystawa czynna od 4 września do 25 września 2009 r. w godzinach 11.00-18.00
Henryk Opałka artysta grafik najlepiej czuje się w litografii. Potrafi rozmawiać z kamieniem litograficznym jak z najlepszym partnerem. Znajomość warsztatu litograficznego podbudowana jest pracą w drukarni, w pracowni litograficznej na warszawskiej ASP oraz w Doświadczalnej Pracowni Litograficznej na Saskiej Kępie, gdzie pracował jako mistrz warsztatu.
Henryk Opałka jest nauczycielem i mistrzem polskiej szkoły litografii. Grafik, który kształtował i wprowadzał w tajniki litograficznego warsztatu wiele pokoleń grafików. Litografia wymaga zarówno śmiałej artystycznej wizji, jak i surowej samodyscypliny, cierpliwości koniecznej do pracy z kamieniem i do trudnego technicznie kształtowania materiału. Przez to ten rodzaj sztuki zyskuje coś magicznego, a Henryk Opałka jest wirtuozem warsztatu.
Dużo czasu poświęcił na pracę z artystami, pomagając im czytać warsztat. Patrzył na wstępny projekt artysty; biorąc pod uwagę czy będzie on rysowany: tuszem, lawowany, nanoszony piórkiem lub kredką, czy bezpośrednio farbą drukarską, grafik trafnie dobierał kamień twardy lub miękki, doskonale przewidując efekt końcowy wykonanych odbitek. W trakcie odbijania prac, doradzał, kiedy należy kamień przetrzeć gumą arabską lub preparatem z kwasem azotowym. Wszystkie te zabiegi mają ogromny wpływ na proces wykonywania grafiki. Artyści często tworzą rysunek na kamieniu tygodniami. Henryk Opałka wprowadzał korekty techniczne w trakcie procesu odbijania grafik - w ten sposób często ratował grafikę, szybka reakcja podparta wiedzą i doświadczeniem była nieocenioną pomocą. Gdy jednak przez nieuwagę artysty, grafika na kamieniu została zatłoczona, Henryk Opałka kamień zmywał do czysta i bardzo szybko nakładał farbę przedrukową, by wrócić do pierwotnego rysunku. Zazwyczaj zabieg się udawał, jeśli nie, należało kamień zeszlifować i cały proces zacząć od początku.
Dzięki jego fascynacji i umiejętności powstało wiele znakomitych grafik. To on ręcznie przenosił na kamień lub cynkową blachę offsetową projekty grafik, plakatów znanych artystów: Jana Lenicy, , Eryka Lipińskiego, Bohdana Butenko, Tadeusza Jodłowskiego, Juliana Pałki, Jana Młodożeńca, Czesława Podgórskiego, Jana Szancera.
Henryk Opałka posiadając wysoką świadomość warsztatu litograficznego, umie przewidywać końcowy efekt tego skomplikowanego procesu technologicznego. Ów proces jest u niego podniesiony do rangi kunsztu artystycznego. Doskonały warsztat splata się w jego pracach z abstrakcyjnym, pełnym fantazji obrazem.
Grafik w swoich działaniach eksperymentalnych przekazuje widzom wymowę krajobrazu powstałą w czasie i przestrzeni, której jesteśmy częścią. Drgające, srebrzące fale wydobywają się z panchromatycznej otchłani. Autor oczyszcza płaszczyznę obrazu z elementów zbędnych, ustanawia własną wizję, znosi autonomię, rozmywa reguły definiujące i krępujące sztukę, wprowadza kanon nowego piękna.
Grafiki zawierają metafizyczną siłę w każdym podjętym temacie. Myśl przewodnia zamierzonej pracy jest narzędziem synchronizującym dialog, możliwości warsztatu z kamieniem litograficznym. Ten kamień potrafi w pracach grafika głośno krzyczeć kontrastem i kolorem lub szeptać nienasyceniem wydobytych walorów. W pracach artysty kamień mówi obrazami. To jest tajemnica wzajemnej współzależności myśli i materii, którą można czytać w płaszczyznach grafik Artysty Henryka Opałki
Wybrykiem natury, lub zbiegiem okoliczności jest rodzinny talent plastyczny dwóch braci Henryka i Romana Opałków. Pokazuje, że działania twórcze mogą być wyrażone w wieloraki sposób, a energia zawarta w pracach braci emanuje z ogromną siłą na wyobraźnię widza.
Artysta malarz, grafik Małgorzata Chwiałkowska - Rákász P.S. Ukończyłam krakowską ASP. Dyplom broniłam na wydziale grafiki w pracowni projektowania przestrzennego i litografii. Na Saskiej Kępie w pracowni litograficznej w której rysowałam grafiki, tworzył artysta grafik Henryk Opałka nauczyłam się od niego wiele i bardzo za to dziękuję.
Małgorzata Chwiałkowska - Rákász