Historia CPK

Centrum Promocji Kultury urodziło się 12 maja 1995 r. Na świat wydała je (poprzez uchwałę) Rada Gminy Warszawa-Centrum, a poczęcie zawdzięczało ówczesnej przewodniczącej dzielnicowej Komisji Kultury - radnej Marzennie Koraszewskiej. Zamieszkało przy Urzędzie Dzielnicy Praga Południe i otrzymało imię - Dzielnicowe Centrum Promocji Kultury.

Choć Centrum Promocji Kultury jest rodzaju nijakiego, to nigdy nie było "nijakie". Rozpoznawalne jest od początku istnienia. Nie tylko dzięki temu co robi. Także poprzez logo, które znają zarówno mieszkańcy, jak i ludzie kultury.

Logo to zaprojektował (i wykonał również ceramiczną płaskorzeźbę) Piotr Michnikowski.

Przewodnikiem w dziecięcym życiu CPK była dyrektor Bożenna Dydek, a od 1 października 1997 roku, w dojrzały i wielki świat wprowadza je dyrektor Barbara Gebler - Wasiak.

Bożenna Dydek


Barbara Gebler-WasiakDo połowy 2008 roku domem CPK były pomieszczenia na tyłach Urzędu Dzielnicy Praga Południe przy ul. Grochowskiej 274, a do tego domu wchodziło się od ul. Kamionkowskiej. Nie było tam źle. Było za to ciasno. I przyszedł czas na zmiany. Najpierw (obcinając słowo "dzielnicowe") zmieniono nazwę na obecną, a potem CPK wprowadziło się do nowego, nowoczesnego budynku przy ul. Podskarbińskiej 2.
Żal było opuszczać stare mury, gdzie CPK wyrastało, krzepło i nabierało doświadczenia, ale pomagała świadomość, że nowa siedziba daje nowe możliwości, pozwoli rozwinąć skrzydła i społeczno-kulturalna misja będzie mogła być realizowana tak, jak na XXI wiek przystało.

Przeprowadzka do nowego budynku CPK zamknęła pewną epokę. Teraz nadeszła nowa. Ale nie sposób przemilczeć tego, co robił i w czym uczestniczył CePeK w epoce przedprzeprowadzkowej. A dorobek jest bardzo bogaty i.... długi


W tym tygodniu polecamy