Wernisaż wystawy pt. "Pudła z gitarowym gryfem"

2013-10-14

Wernisaż wystawy pt.

17 października 2013 roku (czwartek)
godz. 19:00
wstęp wolny

PUDŁA Z GITAROWYM GRYFEM - wystawa instrumentów zbudowanych przez Romana Ziemlańskiego.

Roman Ziemlański
Wirtuoz gitary, balladzista, kompozytor, aranżer. Mistrz akompaniamentu, twórca własnego, rozpoznawalnego stylu opartego na klasyce gitarowej i fl amenco. Jeden z tzw. „Wielkiej Trójki" znakomitych polskich gitarzystów (Henryk Alber, Janusz Strobel, Roman Ziemlański), którzy bogatą działalnością koncertową sprawili, że gitara klasyczna znalazła swoje zasłużone miejsce na rodzimej scenie teatralnej i estradowej. Koncertuje w kraju i zagranicą (m.in. USA, Włochy, Szwecja, Rosja, Wielka Brytania, Niemcy, Austria). Artysta o wyjątkowo dużym dorobku fonografi cznym. Oprócz nagrań klasycznych opracowuje i nagrywa wielkie przeboje muzyki
lekkiej. Znana fi rma fonografi czna MTJ doceniła kunszt aranżacyjny i wykonawczy Romana Ziemlańskiego wydając wspaniały dwupłytowy album zatytułowany „Melodie wiecznie młode". Jest twórcą m.in. muzyki do słynnej już dzisiaj „Mszy Wędrującego" wg Edwarda Stachury oraz muzyki do „Misterium o Bogu ukrytym" wg Karola Wojtyły - Jana Pawła II, jak również muzyki teatralnej.
Jego piosenki wykonują Sława Przybylska, Edyta Gepert, Anna Chodakowska, Aleksandra Jankowska, Jonasz Kofta, Waldemar Kocoń i inni. Przez wiele lat współpracował z teatrem „Stara Prochownia", kabaretem „Pod Egidą", teatrem „Na Targówku" oraz z „ Teatrem Studio". Sam artysta powiada, że został obdarowany przez Pana Boga współpracą z największymi artystami polskiej
sceny teatralnej i estradowej (współpraca ze Sławą Przybylską, Anną German, Marią Fołtyn, Niną Andrycz, Anną Chodakowską, Haliną Frąckowiak, Barbarą Dziekan, Danutą Nagórną, Marią Pomianowską, Wojciechem Siemionem, Tadeuszem Łomnickim, Jonaszem Koftą, Waldemarem Koconiem, Bogdanem Wrocławskim).
Coraz większą popularnością cieszą się dwa recitale balladowo-gitarowe: „Kolekcjoner Wspomnień" poświęcony wielkiemu poecie i bardowi Bułatowi Okudżawie śpiewany i grany przez Romana Ziemlańskiego oraz „Życie to nie serial" z Aleksandrą Jankowską.
Przez kilka lat artysta współpracował jako aranżer i felietonista ze znanym pismem gitarowym „Świat Gitary". Roman Ziemlański był również pomysłodawcą i kierownikiem artystycznym pierwszego w historii Warszawy salonu gitarowego „Gitara i jej przyjaciele".
Od kilku lat jest konsultantem fi rmy „Iterklang" w zakresie gitar klasycznych. Od lat współpracuje z wydawnictwem „ABSONIC", którego nakładem ukazały się: „Repertuar początkującego gitarzysty" cz.1,2,3,4, „Biesiada dla każdego" cz.1 i 2, „Kolędy dla każdego", jak również trzecie wydanie znakomitego podręcznika „Gitara z nauczycielem i bez".
Poza działalnością muzyczną pasją Romana Ziemlańskiego jest lutnictwo gitarowe. Zafascynowany znakomitą angielską encyklopedią "Musical Instruments of the World", po jej skrupulatnym przestudiowaniu zbudował wiele instrumentów gitaropodobnych.
W wolnym czasie od działalności artystycznej trenuje karate Shotokan, pod okiem wybitnego karateki, promotora MMA i właściciela federacji KSW Macieja Kawulskiego.
Roman Ziemlański koncertuje na instrumentach osobiście przez siebie przebudowywanych
akustycznie.


W tym tygodniu polecamy